Brugtgrej.dk
Forside  |   Ny annonce  |   Forum  |   Nyhedsmails  |   Om brugtgrej  |   Kontakt Brugtgrej
182 online brugere
2429 online annoncer
SælgesKøbes

AVG og Brugtgrej


#1  30/01-25 22:16
John Toft Kristensen

Indlæg: 49
AVG melder at Brugtgrej.dk er inficeret med et HTML script

Hvad gør jeg lige ?

----------
John OZ3AM
- lytter mest

AirSpy R2 / Airspy Mini / Airspy HF+ / UBC9000XLT / Procom CXL 118-137 / Procom CXL 225-450

#2  31/01-25 00:31
Steen Jensen

Indlæg: 815
Svar til #1:

Hej John.

Du skal nok vente nogle år indtil BG får løst en simpel fejl med et Script...
Det er meget irriterende både på mobilen og computeren.
Mail'en virker ikke, når man skal afslutte med - SEND (via computeren)
Der er indtil flere fejl på siden...

Redigeret 31/01-25 00:38
#3  31/01-25 01:23
Torben Brandstrup
Indlæg: 61
Svar til #1:
Kjære John Toft Kristensen.
Saadan har det desværre været længe. Undertegnede har lært, at lade det være som det er. Har i øvrigt vedhæftet en Affotografering af A.V.G.s Melding paa egen Datamat (moderne dansk: Computer).
Intet uden Mildhed.
Ærbødigst
Torben Brandstrup.
27 MHz./P.M.R.446: Klein.
Radioamatør: OZ13JK.

Vedhæftede filer: BrugtGrej..jpg  
Redigeret 31/01-25 01:26
#4  31/01-25 06:31
Arthur

Indlæg: 767
Svar til #1:
Det er min erfaring at forskellige antivirus programmer melder om alt hvad der bare er ligegyldige detaljer. De skal jo tjene penge på opgradering af deres standard software.

Min løsning er at lade være med at bruge dem og "nøjes" med den indbyggede beskyttelse, som er i Win 10 / Win 11 eller Linux og så bruge en browser, som filtrerer meget fra. I mit tilfælde Google Chrome, som er integreret med den mail tjeneste jeg bruger, nemlig Gmail.

Det kan godt være at der er nogle skønhedsfejl i de script BG bruger. Men det har aldrig generet mig. Jeg er taknemlig over, at der er nogle som gratis stiller en hjemmeside som BG, til rådighed for os alle.

Alternativet er FB, som jeg lige har deaktiveret, fordi jeg var lige ved at blive bims af al den støj, som er der...Nøjes nu med Messenger som resten af familien bruger.

OZ4ZG

#5  31/01-25 08:42
Erling Nansen
Indlæg: 482
Svar til #1:
Ja, vi er nok flere, der lider af fejlbehandling.

oz7iy Erling

----------
oz7iy Erling

#6  31/01-25 12:18
Steen Jensen

Indlæg: 815
Svar til #4:

Hej Arthur

I den tid, jeg har været på Internettet (siden 1999) har jeg kun oplevet problemer med to hjemmesider og de er følgende: Facebook og Brugtgrej (jeg har nogle hundrede sider i min computer).

For ca. 10 år siden forlod jeg Facebook, fordi der var ustandseligt problemer og teamet bagved reagerede kun delvist og rettede lidt i ny og næ (til sidst gad jeg dem ikke mere og forlod "skuden").

#7  31/01-25 13:24
Arthur

Indlæg: 767
Svar til #6:
Jeg har været på BG i 18 år og 10 år på Facebook og har aldrig haft virkelig tekniske problemer, med de to sider.

Problemerne er altid kommet, når jeg er blevet lokket til at installere "gratis" antivirus software. Så har det bimlet og bamlet med advarsler om at jorden var ved at gå under og jeg burde skynde mig at installere pro udgaven, af samme software.

Det skal så også lige nævnes, at jeg altid har sørget for at operativ systemet og browseren er opdateret, samt at jeg undgår suspekte sider...

Både Facebook og BG er gratis for os almindelige brugere. Facebook fordi der er mange sponserede opslag. BG vistnok fordi der er lidt sponserede reklamer, Det kommer ikke mig ved som bruger, om der er reklamer. Det styrer dem der driver hjemmesiden suverænt.

#8  31/01-25 14:46
Steen Jensen

Indlæg: 815
Svar til #7:

AVG'en melder kun fejl på Brugtgrejs side !

Alle de andre sider kører fejlfrit og alle ved, at der fejl i Script'et.

#9  31/01-25 15:45
Arthur

Indlæg: 767
Svar til #8:
Mit forslag var bare at fjerne AVG !

#10  31/01-25 17:05
Steen Jensen

Indlæg: 815
Svar til #9:

Hvad skulle det hjælpe at fjerne AVG'en, når problemet ligger i BG's server - den har Script-fejl, som giver div. fejlfunktioner ?

#11  01/02-25 09:15
Arthur

Indlæg: 767
Svar til #1:
Hej John.

Kunne du bruge mit svar til noget? Eller var det bare spild af tid at svare dig?

Venlig hilsen
Gert / OZ4ZG